dr hab. Hanna Makurat-Snuzik, prof. UG

Jednostka zatrudniająca
Instytut Filologii Polskiej
Obszary badawcze
Translatoryka (badania dotyczące różnych języków, w szczególności języków słowiańskich lub języka angielskiego: badania teoretyczne lub porównawcze)
Studia nad językami słowiańskimi (przedmiotem badań może być dowolny język słowiański)
Językoznawstwo komparatystyczne: analizy porównawcze w zakresie różnych języków (w tym języków słowiańskich, języka angielskiego, języków mniejszościowych lub regionalnych)
Planowanie i polityka językowa
Studia nad frazeologią i idiomami
Wpływy języków lub różnych odmian językowych; zapożyczenia językowe; dwujęzyczność i wielojęzyczność
Językowy obraz świata
Dialektologia
Języki regionalne i mniejszościowe
Badania dotyczące współczesnej polszczyzny (funkcjonowanie języka w różnych sferach życia społecznego)
Lingwistyczne analizy języka literackiego (studia nad językiem poszczególnych pisarzy)
Socjolingwistyka: społeczne funkcjonowanie języka
Etnolingwistyka
Pragmatyka
Język jako narzędzie komunikacji; język a nowe media
Glottodydaktyka i językoznawstwo stosowane (nauczanie języków obcych, także nauczanie języka polskiego jako obcego oraz języka kaszubskiego lub innych języków regionalnych)
Studia nad językiem i filozofią
Stylizacja i stylistyka
Badania nad językiem kaszubskim i gwarami kaszubskimi
Lingwistyka kognitywna
Norma językowa: standaryzacja i poprawność językowa
Badania z zakresu językoznawstwa współczesnego lub historycznego w ramach języków słowiańskich, a także języka angielskiego (wybrane zagadnienia dotyczące fleksji, fonetyki, słowotwórstwa, składni lub semantyki leksykalnej)
Dyscyplina naukowa